Kometa v říjnu 2006

Kometa v říjnu 2006

5. října 2006 v 21:24
Ani jsem netušil, že se po tak krátké pauze na Kometu znovu podívám!
Tentokrát mě ale překvapila moje tetička Anička z Ostravy, když neprotestovala a souhlasila, že by se také jednou ráda podívala na ty ďoury do země, kam se mnou často jezdí její dcerka Renda. Nelze její skromné přání nesplnit. Ostatně, tetička také trávila své dětství a mládí v nedalekém Újezdě, ale mám takový pocit, že zde byla nyní poprvé v životě.
Výchozím bodem byl i pro tentokrát zvolen samý okraj nepatrné osady Shon. Cílem vycházky ke zlatodolům bylo tentokrát jen tetince tohle zajímavé místo přiblížit a snad se také povede nějaká zajímavá fotka, která zde ještě chybí.
přicházíme na Kometu
Zarostlý svah Komety kousek před Bezednou šachtou. Manželka s tetou mají co dělat, aby ve vysoké lesní trávě a ve svahu, postupovaly pomalu k našemu cíli.
nad Bezednou jámou
Nad Bezednou stojí Zuzana s maminkou Rendy. Obě dvě projevily dost odvahy, když se rozhodly zapózovat nad "bezednou hlubinou", spoléhajíce na pevnost krycí armatury.
vchod Nové šachty
Vchod do Nové šachty zůstal od naší poslední návštěvy beze změn. Dovnitř do podzemí jsem se tentokráte nepodíval, ale podle vyneseného materiálu na povrchu se nedají předpokládat nějaké větší změny.
pokusy o otevření zavaleného vchodu šachty
V severním pásu bývalých šachet nelze přehlédnout několik pokusů o umělé otevření vchodů do podzemí. Podobných obrázků zde můžeme spatřit hned několik, zatím však byla úspěšně otevřena pouze výše popsaná Nová šachta.
otevřený vchod jižní řady šachet
Také otevřený vchod v jižní řadě šachet zůstal prozatím beze změn. Zde by se dala předpokládat po uvolnění závalu značná hloubka bez zatopení spodní vodou- vchod má oproti nám známým zatopeným šachtám poměrně vysokou polohu, nalezneme jej poblíže vrcholku Komety.
skalní most nad Dvojitou šachtou
Skalní most nad Dvojitou- foceno nad severním vchodem. Protilehlým vchodem jsme vždy do podzemí sestupovali. Nyní si můžeme podobný obrázek pořídit, pokud prostrčíme fotoaparát skrze krycí mříž.
halda strusky poblíže Dvojité šachty
Halda strusky, kde jsme s Renatou v srpnu hledali nějaký ten materiál, jenž by zde mohl po středověkých hornících zůstat. Jak je vidět z obrázku, již se zde také někdo jiný činil po nás.
těsně pod vrcholkem Komety
Jdeme pomalu zpět k autu. Těsně pod vrcholkem Komety procházíme kolem několika nejvýše položených šachet.
pozůstatky po středověké těžbě asi kilometr pod Kometou
Asi tak na poloviční cestě mezi Kometou a osadou Shon, kde parkujeme, jsou v lese k vidění další pozůstatky po důlní činnosti. Sice ne už v takovém rozsahu, ale podobných obrázků se nám v této oblasti Píseckých hor naskytne hned několik. Těžba zlata zde v minulosti byla vemi rozsáhlá.
pozůstatky po středověkém dolování asi kilometr severovýchodně pod vrcholkem Komety
Další podobné místo, jen o kousek dál. V těhto nízkých polohách však už nelze předpokládat zachovalé podzemní dutiny.
 
 

Reklama