Bezejmenná šachta

Bezejmenná šachta

18. března 2006 v 0:10
Tahle šachta byla středem našeho zájmu, jak v minulosti tak i nyní, vždy jako poslední v pořadí. Asi je to způsobeno jejím nenápadným vchodem na dně 7 m hlubokého obvalu, který tvoří těsná, příkře klesající 3 m dlouhá chodbička. Ta nás zavede přímo do hlavní, strmě ukloněné prostorné chodby, dlouhé 12 m, široké 2,5 - 4 m a vysoké 1 až 2,5 metru. Chodba je vylámána v několik metrů mocné prokřemenělé žíle, a tím je dán i její velký a pravidelně klenutý profil. Celková hloubka podzemních prostor dosahuje 15 m. Na nejnižším místě je pod napadanou sutí zavaleno pokračování chodby dále do hloubky. To bylo patrné ještě někdy kolem roku 1966 -68, ale již tehdy bylo naprosto neprůlezné. Při mé poslední návštěvě v roce 2004, po vydatných srážkách, jsem se poprvé v historii sestupů do Bezejmenné setkal v nejnižším bodě s podzemní vodou. Nutno ještě doplnit, že tato šachta se nalézá pouze 30 m jihovýchodně od šachty Bezedné.
Několikrát jsem se zde také pokoušel odstraňovat napadanou suť, a tím se dostat o nějaký ten metr dále do hloubky, ale tohle je nad síly jednoho člověka. Jednak tomu zabraňuje příkrý sklon chodby, množství suti a v neposlední řadě i nemožnost dopravovat odstraněný materiál na povrch.To znemožňuje právě ona vstupní chodbička, sice jen asi 3 metry dlouhá, prudce se svažující a jen tak tak průlezná, která vám však dá pořádně zabrat, pokud rozhodnete k návratu mezi normální smrtelníky.před sestupem
Jdeme na to. Dnes se sice ještě dolů dostaneme, ale za několik dní už by jsme měli prostě smůlu.
poslední příležitost se dostat dolů
Poslední obhlédnutí a vyhodnocení situace. Dostat se dolů do Bezejmenné je možné sice bez lana, ale stejně dá člověku dost zabrat.těsný vchod ze dna obvalu
Když sestoupíte až sem, na dno 7 m hlubokého obvalu, nastane pořádná dřina. Musíme sestoupit sice jen 3 m dlouhou vstupní chodbičkou, zato však velmi těsnou a prudce ukloněnou.
dostáváme se do volných prostor
Tak, zde máme nejhorší za sebou a dostáváme se konečně do volné prostory, kde se už můžeme volně nadechnout.
cestou na nejnižší místo
Jsme v hlavní, prudce se svažující chodbě, 12 m dlouhé, široké 2,5 - 4 m a vysoké 1 -2,5 metru.
baterkou osvětlené nejnížší místo
Sestupuji po mocném nánosu napadané suti do nejnižších partií této rozměrné chodby.
úplně dole
Snažím se osvětlit úplné dno, kde lze tušit pokračování chodeb Bezejmenné. Protože je ražena velmi příkře, napadaný materiál se na nejnižším místě neustále hromadí, a tím nám brání pronikat dále. Při pokusech s odstraňováním materiálu se další neustále sesouval, taže se mi před X roky podařilo pouze pohlédnout o něco dále, než je nám umožněno nyní. V době pořízení téhle fotografie v roce 2004, jsem se právě zde v tomto místě setkal s podzemní vodou.
opuštím nejnižší partie
Pomalu se deru zpět ke střední části chodby. Vpravo na snímku je jasně vidět, kolik materiálu a suti se sem neustále dostává vstupní chodbičkou z povrchu.
nejvyšší místo chodby
Hlavní chodba má nejvyšší bod v těchto místech. Také zde je vidět , jak se pomalu ale jistě z povrchu neustále zanáší. Určitě by stálo za to, někdy v budoucnosti podobná zajímavá místa vyčistit od všeho, co sem nepatří, vhodně zabezpečit proti dalšímu sesuvu materiálu shora a pokud možno umožnit návštěvy zájemcům o historické podzemí, třeba i pod dohledem profesionálních pracovníků.
tudy vede cesta na povrch
Právě se chystáme z podzemí vystoupat na povrch. Záběr výstupní chodby z bezprostřední blízkosti nám zkresluje těsnost tohoto místa.
snažím se vsunout do výstupní chodby
Nyní již stačí se nasoukat do těsného otvoru a započít krátké, ale namáhavé stoupání k povrchu. Celková strmost i těsnost těchto partií činí jak sestup, ale hlavně výstup dosti náročným.
noha v šachtě, hlava téměř na povrchu
Z jiného úhlu pohledu, kde je vidět už jenom moje noha při výstupu, si můžeme zcela jasně představit, že ne každý zájemce může tato místa navštívit. Zde už rozhoduje každý přebytečný kilogram
na denním světle
Tohle je velice klamavý snímek. Je pořízen shora, od zabezpečovací mříže. Takže zde neopouštíte Bezejmennou horizontálně, jak se na první pohled zdá, ale ještě vám zbývá strmý výstup na obval šachty.
moje poslední fotka ještě v Bezejmenné šachtě
Poslední metry a dějství se uzavírá. Stejně tak jako šachta Bezedná i Dvojitá, se i tato odřízne od okolního světa. Nám zůstanou pouze vzpomínky a několik málo fotografií. Možná je to dobře, možná že také ne.
Bezejmenná v roce 2005
Takhle vypadala Bezejmenná šachta v roce 2005. Nevím, ale není k tomu již co dodávat.
 
 

Reklama